Choď na obsah Choď na menu
 


O upíroch

 

Otázky a odpovede o upíroch(podľa L. J. Smithová.)

Čitatelia kníh s upírskou tematikou často porovnávajú upírov z rozličných kníh - ako vyzerajú a aké majú schopnosti. Na tejto stránke vám prinášam prehľad najdôležitejších vlastností a schopností upírov, tak ako ich v Upírskych denníkoch vykreslila L. J. Smithová.
Ako vyzerajú? Majú špicaté zuby?
Upíří zuby A napriek drobným odlišnostiam bez problémov zapadajú medzi bežných smrteľníkov. Podobne ako vo väčšine upírskych príbehov majú svetlejšiu pleť a nižšiu telesnú teplotu. Keď im bije srdce, bije im oveľa pomalšie ako ostatným ľuďom.
Upíri L. J. Smithovej majú špicaté očné zuby, ktoré sa predlžujú a zaostrujú počas kŕmenia alebo keď upír zacíti krv. Sú dosť citlivé, takže niekedy môžu reagovať aj na pohrávanie sa s jazykom.
Stefanovy očiKnihy L. J. Smithovej sa telesnými premenami Stefana či Damona - až na zopár opisov zvieracích výrazov v ich tvárach - veľmi nezaoberajú. Oveľa viac s týmito zmenami pracujú autori seriálu, ktorí sa pohrali napríklad s efektnou premenou očí: oči stmavnú, koža okolo nich sčervenie a na pokožke oveľa výraznejšie vystúpia drobné žilky.
Ako je to s kŕmením?
Upíri potrebujú na prežitie krv. Stačí im aj zvieracia krv, no ak chcú získať silu a rozvíjať svoje schopnosti, potrebujú ľudskú krv.
V knihách sa opisujú dva spôsoby pitia ľudskej krvi: niekedy po ňom nezostane takmer nijaká stopa, inokedy upír roztrhá obeti celé hrdlo. Záleží na tom, aký je upír hladný, aký má vzťah k obeti, a aj na tom, či chce, aby obeť prežila.
KousnutíAk je upír veľmi hladný, poškodí hrdlo oveľa viac, a to aj v prípade, že inokedy je citlivý a nechce ľuďom ubližovať. Mimoriadne veľkú spúšť však po sebe zanechá, keď chce obeti spôsobiť bolesť (predovšetkým ak je obeťou iný upír). Ak si však upír dáva pozor a záleží mu na obeti, môžu byť jedinou stopou po jeho kŕmení dve drobné ranky.
Pre človeka môže byť kŕmenie veľmi bolestivé, najmä ak sa bráni alebo je príliš napätý. Keď sa však darca uvoľní a poskytne svoju krv dobrovoľne, môže kŕmenie prinášať rozkoš upírovi aj samotnému človeku.
Upíri môžu jesť bežnú ľudskú stravu, tá ich však vôbec nezasýti.
Môžu chodiť na slnko?
Stefanův prstenUpíri môžu vyjsť na slnko, ak majú pri sebe ako ochranu polodrahokam lazurit. Hovorí sa mu aj nočný kameň, pretože má krásnu temnú modrú farbu so zlatistým žilkovaním, ktoré pripomína hviezdy. Najčastejšie sa nosí ako kamienok v prsteni. Katherine ho nosievala ako prívesok na krku.
Čo sila, rýchlosť, obratnosť a ďalšie schopnosti?
Stefan skáče ze střechyUpíri sú veľmi silní a rýchli, pohybujú sa oveľa rýchlejšie ako ľudia. Vedia skákať či padať z veľkých výšok a pristávať mäkko ako mačky - a to aj vtedy, keď pri tom zachraňujú padajúceho človeka. Prekážkou pre nich nie je ani hladká zvislá stena, po ktorej sa bez problémov vyšplhajú. Holými rukami dokážu sekať drevené polená a vyvracať stromy z koreňov. Čím viac ľudskej krvi upír vypije, tým je silnejší a rýchlejší.
Upíri majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia - ostrejší zrak, schopnosť vidieť v noci (hoci aj oni sa spoliehajú na nejaký zdroj svetla, takže v úplnej temnote sú rovnako slepí ako ľudia), vynikajúci sluch a čuch.
Majú nejaké duševné schopnosti?
Aj slabší upíri sú schopní ovplyvňovať ľudí a ovládať ich vôľu: môžu ich prinútiť niečo urobiť, vidieť veci, ktoré v skutočnosti neexistujú, či ich dokonca nechať úplne zabudnúť na niektoré udalosti. Silnejší upíri vedia takto ovládať aj svojich slabších súkmeňovcov. Ak je upír dosť silný, môže so svojou obeťou na diaľku nadviazať spojenie a ovládať ju ako bábku.
Upíri vedia medzi sebou komunikovať pomocou telepatie. Týmto spôsobom sa môžu "rozprávať" aj s ľuďmi, ale takáto komunikácia je oveľa zriedkavejšia ako telepatický rozhovor medzi upírmi.
Pre upírov nie je problém zachytiť ľudské myšlienky či emócie. Nie je to však tak, že by sa ľuďom aktívne dobýjali do hlavy, skôr ľudia svoje myšlienky vysielajú sami. No silní upíri pravdepodobne vedia myšlienky od iných aj vytiahnuť. Stefan ani Damon túto schopnosť nemajú.
Vedia upíri ešte niečo špeciálne?
HavranPrvé, čo človeku napadne, je schopnosť premeniť sa na zviera. Toto dokážu iba silnejší upíri, ktorí pijú veľa ľudskej krvi, a aj tí sa môžu premeniť iba na niektoré zvieratá. Stefan má iba jednu zvieraciu podobu a Damon, ktorý je oveľa silnejší ako jeho brat, využíva dve zvieracie podoby. Najčastejšie sa upíri premieňajú na vtáky (fanúšikom je dobre známa Damonova vrana), pretože táto podoba umožňuje jednoduchý presun a je relatívne nenápadná - upíri tak môžu nepozorovane sledovať svoje obete z konárov stromov.
Okrem premeny na zviera vedia upíri manipulovať so zvieratami. Pokojné a mierumilovné stvorenia vedia premeniť na krvilačných zabijakov, ktorí napadnú svojich ľudských pánov a snažia sa ich zabiť.
Silnejší upíri vedia ovládať aj počasie - vyvolať vietor, sneženie alebo dokonca vládnuť bleskom.
Majú nejaké slabosti?
Bez lazuritu je pre nich slnečné svetlo smrteľné. Stačí niekoľko sekúnd a upír vystavený slnečným lúčom zhorí na uhoľ.
Upír nesmie vstúpiť do domu, do ktorého ho nikto nepozval. Netreba, aby ho pozval sám majiteľ, no musí to byť ľudská bytosť.
Kříže ani česnek vám nepomůžou…čím je upír silnejší, tým viac obmedzení pre neho platí. Typickým príkladom je schopnosť prekročiť tečúcu vodu. Zatiaľ čo mladší a slabší upíri nemajú s jej prekonaním problém, silnejší upíri toho nie sú fyzicky schopní.
Traduje sa však aj niekoľko nepravdivých povier. Upíri sa neboja kríža (hoci viera v Boha vás môže ochrániť pred psychickými útokmi), nemajú problém so svätenou vodou či s cesnakom a v zrkadle sa zobrazuje ich odraz.
Môžu zomrieť?
Áno. Zabíja ich slnko. Účinné je aj vrazenie kola do srdca či odseknutie hlavy, hoci veľmi starý upír môže prežiť aj útok dreveným kolom. Aby ste zabili upíra týmto spôsobom, museli by ste sa dostať do jeho bezprostrednej blízkosti a prekonať jeho silu, čo môže byť problém.
SlunceUpíri však môžu zomrieť aj v dôsledku vážneho poranenia či veľkej straty krvi. Keď sa zranený upír napije krvi, zranenie si vylieči a opäť získa svoju silu. Pokiaľ je však zranenie veľmi vážne a upír sa ku krvi nedostane, zomrie. Smrteľné zranenie však môže upír utrpieť iba v boji s iným upírom.
Ako sa z človeka stane upír?
Aby sa človek stal upírom, musí vypiť určité množstvo upírej krvi. Tá ho po smrti privedie späť na svet ako upíra. Ak človek po vypití upírej krvi nezomrie, schopnosti, ktoré mu táto krv priniesla (napríklad rýchlosť, silu či ostrejšie zmysly), z jeho tela spolu s upírou krvou po určitom čase vyprchajú.
Spia upíri? A potrebujú spánok?
Upíri sú schopní spať. Okrem bezvedomia po boji L. J. Smithová opisuje aj bežný spánok upírov, Stefan má dokonca v spánku nočné mory. Smithová nikde nevysvetlila, koľko vlastne upíri potrebujú spať, ale určite spia oveľa menej ako ľudia.
TwilightLesknú sa na slnku?
Nie.
Rozhodne nie ako živočíšny druh. Ak si však niektorý z upírov potrie celé telo leskom, ide, samozrejme, už o niečo úplne iné.


Historky o upíroch

V západnej a východnej okultistickej literatúre existujú zmienky, nijak vzácne, o radení upírov, tj. "mŕtvych ktorý sajú krv živím". Tieto historky boli niekoľkokrát shrnuté. V období romantizmu vzniká o upíroch rozsiahla beletria. Z tejto literatúry vychádza imago upíra, bytosti bielej tváre a zapadlých očí, s vyčnievajúcimi špičiakmi a dlhými nechtami, vyliezajúci v noci z hrobu a hľadajúci svoju obeť, obvykle spiacu, ktorej by sa zahryzol do hrdla a vysal z nej krv, s ktorou si udržuje svoju záhrobnú existenciu. Historky o upíroch boli obvykle situované do rumunskej Transylvánie, do Maďarska, Srbska a na Moravu, a to i autorov anglických, nemeckých a francúzskych. Modelom terajších románových a filmových postáv upírov nieje klasický upír hrabě Dracula z rovnomenného Stokerovho románu, ale upír lord Ruthven z poviedky Upír W. Polidoriho, sekretára lorda Byrona, ktorý dokončil Byronom započatý rukopis a vydal túto poviedku r.1918 pod Byronovim menom (Stokerov Drakula vyšiel až v r.1897 a už predtým vyšiel román Upír z Varney od Th.Presta - 1847).

V posledných rokoch sa však k problému upírstava obrátili aj psychatri, lebo boli objavené prípady hedonického sania krvi, konbinované v niekoľkých prípadoch s nekrofilnou antropofagiou. Obzvlášť pozoruhodný bol prípad Johna Haigha, londýnskeho umelca, ktorý si najprv sal vlastnú krv, neskôr kseb edo atelieru lákal mužov aj ženy, ktorých vraždil aby im potom mohol z krčnej tepny logať teplú krv. Bol odsúdený a popravený v r.1949. V nedávnych rokoch boli v Nemecku dokonca uskutočnené i výskumy, ktoré priniesli zaujímavé výsledky: osoby zo znakmi upíra reagovali častejšie negatívne na dotyk krížom v tyle než osoby bez týchto znakov. V tejto dobe istý západonemecký kriminalista identifikoval niekoľko hrobov, s ktorých vychádzali záhadné mľaskavé zvuky.. Nič menej český lekár - spisovateľ L.Souček(1982) síce pripúšťa, že viera v upírov je rozšírená i v Mexiku, Indii, Sírií a inde, ale jej pôvod je vraj nutné hľadať v oblastiach, kade prechádzali kočovné kmene Mongolov, Avarov a Hunov; ich bojovníci pilo krv svojich koní - a odtiaľ vznikla viera v upírov. Souček má i iný "vedecký" výklad upírstva, ktoré sa hromadne prejavilo r.1732 v srbskej Madvedii, kde boli exhumované mŕtvoly upírov, ktoré - aj keď boli pochované roky - vypadali akoby boli pochované nedávno. Vysvetľuje to "prirodzenou mumifikáciou" danou zvláštnym zložením hliny hrobov, ale zabúda na fakt, že iné mŕtvoly, pochované v blízkosti upírov a neskôr ako upíri, boli už poznačené rozkladom. Nález čerstvej krvi v telách exhumovaných upírov potom vysvetľuje výskytom hemoragickej purpury (ťažkej krvácanlivosti, ktorá sa vyznačuje tým, že sa ani po smrti krv nezráža). V uvedenom prípade sa jednalo o zomrelého hajduka Arnolda Paoleho, ktorí údajne ako upír zahubil behom troch týždňov štrnásť osôb, medzi nimi aj svoju manželku a svojich synov. Jeho mŕtvola javila po exhumácií upírsky vzhľad, rovnako ako mŕtvoly jeho obetí. Exhumácia bola vykonaná za asistencie vojenského lekára a jej výsledky boli protokolované

Charakteristiský prípad upírstva publikoval J.F.Weitenkampf. V dedine Kisolovie v Maďarsku zomrel akýsi Peter Plogojovič a bol obvyklým spôsobom pochovaný. Po niekoľkých dňoch náhle v dedine ochorelo niekoľko osôb a v ôsmy deň po krátkej chorobe deväť osôb zomrelo. Všetky tieto osoby na smrteľnej posteli vypovedali, že príčinou ich smrti je Plogojovič, lebo sa k nim v noci dostavil ako upír, položil sa na ne a z hrdla im sal krv. Bolo rozhodnuté otvoriť jeho hrob a mŕtvolu spáliť. Predstavitelia obce sa v tejto záležitosti obrátili na cisárskeho miestodržiteľa a miestneho farára, ktorý im túto akciu povolil. Po otvorení Plugijovičovho hrobu bolo zistené, že jeho mŕtvola, aj keď ležala v hrobe už tri týždne, nejavila menšie známky rozkladu a jej ústa boli naplnené čerstvou krvou. Mŕtvola bola z hrobu vyňatá, jej srdce bolo prebité špicatým kolom a potom bolo mŕtve telo spálené. Vyčíňanie tohoto upíra od tej doby skončilo.
O novovekom prípade upírstva referoval známi okultný spisovateľ G.W.Surya, ktorý ho pozoroval spolu zo známym teozofom dr. F.Hartmannom. Prípad sa odohrával na zámku poblýž hermannstadtu v Nemecku. V jednom zo sálov visel obraz dámy v kožušinovom plášti a s veľkým klobúkom. Portrétovaná dáma sa vyznačovala zvláštnym výrazom očí. V zmienenom zámku sa odohrávala spiritistická seansa, na ktorej sa prejavil duch dámy zo zmieneného obrazu. Duch sa ponúkol jednému členovi krúžku, pánovi W., že ho tú noc navštívi a telesne sa mu zjaví. To sa potom o druhej hodine v noci aj skutočne stalo. zjavenie zotrvalo v prítomnosti pána W. asi dve hodiny a neskôr bolo pozorované i inými osobami. Potom bol zámok strážený súkromným detektívom, ktorý tohoto ducha síce nepozoroval, ale v jedno hlásení uviedol, že pred zámkom zbadal staromódne oblečeného kočiša zo záprahom dvoch koní.

Tú noc potom pozoroval iný muž, ktorý sa neskoro v noci vracal domov okolo miestneho cintorína, povoz zo zlatými ozdobami, z ktorého vystupovali dve elegantne odeté dámy a stretli sa pred cintorínom s mužom, ktorý jednu z nich oslovil ako "Elgu". Niektorý členovia krúžku chceli potom obraz zničiť. Surya potom nad obrazom učinil znamenie pentagramu a o "Elge" potom už viac nebolo počuť. Nič menej v miestnosti kde bol obraz "Elgy" umiestnený, sa ďalej čas od času ozýval silný lomoz a akási sila niekedy bránila otvoreniu jej dverí. Inokedy bol pozorovaný zjav, ktorý sa pohyboval k obrazu, v ktorom sa ako keby rozplynul. I ďalšiemu mužovi sa neskôr duch "Elgy" prejavil výraznou materializáciou. V prípade "Elgy" šlo pravdepodobne o arrivizmus (vysávanie životnej sily), v žiadnom prípade o upírstvo klasického typu.

Vedľa upírstva (vampirizmu) zameraného na "sanie krvi z živých"- krv je získavaná ako prostriedok revitalizácie, umožňujúci ovšem upírom len akúsi strnulú záhrobnú existenciu (vegetovanie), existuje vampyrizmus ektoplazmatycký, zvaný tiež arrivizmus, spočívajúci vo "vysávaní životnej sily". Arrivisti sú živý ľudia, ktorý vedome či nevedome získavajú vitálnu silu druhých osôb. Tu môžu tieto osoby strácať v prítomnosti ľudí, ktorých sa boja: indukcia strachu vedie k samovoľnej strate vitálnej sily - tá potom prechádza na osobu, ktorá strach indukovala

Zopár filmových upírov

Damon Salvatore Pic
DAMON SALVASTORE
STEFAN SALVATORE
ANGEL
SPIKE

EdwardCullen1

EDWARD CULLEN
EMMET CULLEN
JASPER HALE
CARLISLE CULLEN
LOUISE
LESTAD
¨
MICK
BILL


Upírska terminologia

Anémia: Alebo tiež chudokrvnosť, je choroba, ktorá je často mylne spojovaná s Vampirizmom. V skutočnosti, chorí na tú to chorobu trpia poruchou kostnej drene a potrebujú železo, ktoré sa nedá ani náhodou získavať pitím krvi. Aj keď v krvi železo je, organizmus by ho v tejto forme nespracoval a cez ladviny vylúčil. Títo ľudia musia brať špeciálne tabletky, kde je železo obsiahnuté v jeho surovej forme.
Astrálna pláň:Paralelný svet, v ktorom sa odráža náš svet fyzický, iba na vyššej úrovni vibracií. Nazívaná tiež Astrálna dimenzia, Astrálna rovina, alebo v krátkosti "Astrál".
Astrálna Projekcia:Alebo astrálne cestovanie. Ide o odpútanie astrálneho tela od fyzického, aby ste sa mohli pozrieť na miesta, kam sa ináč nejde dostať (Astrálna pláň). Nejedná sa o to samé, ako je opustenie tela, pretože niektorí dokážu astrálne cestovať a pritom si byť stále vedomí svojho tela a fyzického okolia. Tzv. bi-lokalita.
Astrálny Vampír: Vampíri, ktorí vstupujú svojim "darcom" do snov a buďto sa kŕmia ich životnou energiou, alebo sa v nich snažia vzbudiť rôzne emócie, ktoré spôsobia ň, že postihnutý začne uvolňovať velké množstvo energie, ktorou sa kŕmia.
Aura: Pole biomagnetickej energie okolo osôb živých či neživých vecí.
Bi-Lokalita: Viz. Astrálna Projekcia.
Coven: Tento termín je často nesprávne používaný k označeniu skupín Vampírov. Tento pojem v skutočnosti označuje skupiny čarodejníc.
Čakra: Centrum duševnej resp. životnej energie v tele. Podľa rôznych prameňov existuje 5-10 hlavných čakier a mnoho ďalších menších.
Darca: Človek, ktorý dobrovoľne poskytuje Vampírom/Upírom čo potrebujú - životnú/ pranickú energiu či už priamo alebo pomocou krvi.
Dieťa: Pojem používaný k označeniu mladého, neskúseného či hlúpeho Vampíra/ Upíra.
Dom/Dóm: Podobný klanu/rodu, ale sdružuje iba Vyšších Vampírov. Keď sa dvaja Vyšší vezmú, oba Domy sa na rozdiel od Klanov spoja a vytvoria nový, vetší Dom.
Dvor: Shromaždenie Vampírov, obvykle usporiadané a hosťované rešpektovanými členmi Komunity (Starší, Vodci Klanov, Mentori). Môže byť špecifické pre Vampírov iba z určitého mesta, alebo prístupné pre Vampírov z celého štátu či dokonca z niekoľkých štátov naraz.
Elementárny Vampír: Vampír, ktorý je schopný kŕmiť sa priamo zo základných elementov (voda, oheň, zem, vzduch), či získavať energiu z prírodných javov - vietor, búrky a pod. (Tu by som povedal že tu nejde o Vampyrizmus v pravom slova zmysle, pretože ide o živenie sa neživotnou energiou z neživých predmetov ktorú musí duša premeniť na životnú, a pasívny elementárny vampír,čiže odoberá túto energiu nevedome, je v podstate každý človek -pozn. Arcanomeus)
Energetický pach: Výraz používaný pre indikáciu unikátneho "energetického vzorca" či pocitu alebo vybrácií, ktoré okolo seba niekto šíri. Vampíri, ktorí dokážu takto hlboko vnímať, dokážu podľa toho rozpoznať, o koho ide. Podobným spôsobom nás dokážu identifikovať rovnako lovci či Smrtelníci, skúsení v mágii a psych. Praktikách
Ghoul: Služobník, vytvorený cez pripútanie Smrtelníka k Vampírovi vďaka výmene krvi.
Chi: Chi je čínsky výraz pre životnú energiu. Často rovnako popisovaná ako energia pranická či životná sila. Jedná sa o bioelektrickú energiu ktorá prúdi našimi telami. Psychický Vampíri s ňou dokážu manipulovať a používajú ju ku kŕmeniu. Veľké množstvo tejto energie je obsiahnuté v čerstvej krvi.
Inkubus: Vampír, ktorý využíva sex k zisku krvi. Títo Vampíri sú považovaní za psov našej komunity, pretože porušujú morálku, manipulujú svojich "darcov" a zbytočne vynakladajú príliš mnoho práce, k zisku krvi.
Klan: Skupina Vampírov sdružená okolo vodcu, obvykle podobných vlastností. Väčšinou ide o blízko spletenú skupinu, niečo ako rodina. Členstvo v týchto organizáciach je exkluzívne a nikde na internete nenájdete informácie o skutočných klanoch.
Klinický vampirizmus: Psychologická kondícia, tiež popisovaná ako Renfieldov syndróm, ktorá dodáva jedincovi psychologickú potrebu k pitiu krvi. Tá býva väčšinou uspokojovaná vlastnou krvou. Takí ľudia obvykle bývajú celí rozrezaní od žiletiek a podobných nástrojov, z dôvodu snaženia sa získavať vlastnú krv.
Krvné puto: 1) Rituál, alebo ceremónia, označujúca vernosť jedného Vampíra/Upíra druhému či jedného Vampíra/Upíra špecifickému Klanu/Domu. 2) Vampír môže pomocou krvného puta k sebe pripútať človeka, čím zvýši svoj celkový vplyv nad ním. Môže sa tak stať neúmyselne, pokiaľ sa Vampír/Upír kŕmi od jedného Darcu trikrát a viackrát. Viz. Tiež Ghoul.
Kŕmenie: Akt konzumácie krvi či odberu pranickej energie z ľudí a zvierat.
Krvavé radovánky: Podobné odberu krvi, jedná sa o použitie krvi behom erotických situácií.
Krvavý Fetišista: Niekto kto je eroticky vzrušený z pohladu, vône či chuti krvi. Z celkového hladiska ale nemá žiadne fyzické potreby piť krv.
Krvavý Klub: Tajná forma miestneho Útočišta s veľmi eskluzívnym členstvom. Obvykle vedená Klanom či Domom a iba tí, ktorí sú odsúhlasení, tam majú prístup. Podáva sa buď uskladnená krv (ale nie veľmi stará, pretože časom z nej vyprcháva životná energia - pozn. Arcanomeus), alebo je tam vždy dostatok Darcov, ktorý poskytujú čerstvú krv. Vlastná existencia týchto miest je zatial nepotvrdená a tak to aj zostane, kvôle exkluzívnemu a tajnému členstvu.
Latentný Vampír: Niekto, kto sa síce ako Vampír narodil, ale jeho pravá podstata sa dosiaľ neprejavila. Latentný Vampíri potrebujú prejsť procesom Precitnutia k aktivovaniu svojich schopností.
Loup-Garou: Vlkodlak. Vlkodlaci preukazujú rešpekt Vyšším Vampírom, a ostatní Vampíri/ Upíri by im mali preukazovať rovnaký rešpekt, ako Vyšším. (Tu však treba pripomenúť, že Vampíri/Upíri a Vlkodlaci sú vlastne protipóly, čiže sa neznášajú. Napriek tomu okrem Vyšších ostatný Vampíri/Upíri by mali voči Vlkodlakom resp.Lykantropom vo vlastnom záujme mať rešpekt, pretože Vlkodlaci resp. Lykantropi sú silnejší, hlavne z hladiska fyzickej sily, a omnoho agresívnejší. Za nedodržanie rešpektu v tomto prípade, obyčajne,nebudú voči Vampírom/Upírom vyvodzované žiadne dôsledky zo strany vedenia Vampírskej komunity. - domienková pozn. Arcanomeus)
Lov:1) Akt vyhľadávania darcov alebo obetí Vampírmi/ Upírmi. V dobách dávno minulých, naši predkovia lovili v pravom zmysle slova. Potom bolo ale objavené, že existuje veľa ľudí, ochotých nám dobrovoľne darovať svoju krv, takže "lov" v pravom zmysle slova sa stal zbytočný. 2) Akt vykonávaný Lovcami pri prenasledovaní Vampírov. Nemal by byť braný na ľahkú váhu, môže ústiť do vážnych zranení či smrti postihnutého.
Lovec: 1) Niekto kto loví, prenasleduje, zraňuje či sa vyhráža iným, pretože si myslí, že ide o Vampírov/ Upírov. 2) Robí to isté čo jedinec v predchádzajúcom prípade, nejde však ale o obyčajného človeka, ale disponuje podobnými schopnosťami ako Vampíri a zameriava sa iba na skutočných Vampírov, ktorých neomylne pozná.
Mentálny/ Psychický útok: Agresívna akcia voči iným s využitím psychických/ mentálnych schopností.
Mentor: Sprievodca, či učitel, ktorý pomáha neskúseným, mladým Vampírom/Upírom s precitnutím a dáva im rady po precitnutí či premenení.
Majster: Tvorca Premeneného. Toto slovo sa používa pre Vampírov oboch pohlaví. Nezamieňať s Mentorom! Môžete mať vždy niekoľko mentorov, ale iba jedného majstra!
Odber krvi: Fyzická činnosť, pri ktorej dôjde k narezaniu či prebodnutiu kože kôli extrakcií krvi. Bežne používaná technika pri kŕmení.
Porfyria: Akútny zdravotný stav, popisovaný už dávnymi učencami, ktorý výrazne inšpiroval mýty o Vampíroch/ Upíroch vznikajúci v skoršej dobe. Porfyria prináša bledú, flakatú kožu, veľmi citlivú na slnečné svetlo. Je často rovnako spájaná s anémiou, a niektorí jedinci trpiaci porfyriou sa preto snažili piť krv za účelom utíšenia negatívnych následkov. Pitie krvi avšak pri tomto stave vôbec nepomáha a je nejasné, kde sa vzal mýtus, že by mohlo. Porfyria nemá z Vampirizmom nič spoločné, resp. žiadnu súvislosť.
Pózer: Niekto, kto predstiera či prehlasuje, že je Vampír/ Upír, avšak nim v skutočnosti nie je.
Pranická energia: Energia, ktorou sa kŕmia Vampíri/ Upíri. Tento termín vyjadruje životnú energiu všetkých živých tvorov. Tiež je obsiahnutá v krvi.
Precitnutie: Proces, behom ktorého sa Latentný Vampír/ Upír stáva vedomý svojej pravej podstaty a zoznamuje sa so svojimi schopnosťami. Zahrňuje fyzické i mentálne zmeny. Tieto zmeny často zahrňujú zvýšenú citlivosť na svetlo, prvé príznaky smädu, rast sympatie pre noc a temnoty, pre niektorých pocit osamotenia a izolácie, pretože tieto zmeny rozbúrajú sklenený dom, v ktorom títo jedinci od narodenia žili - tzn. Zistia to, že nie sú tí, za čo ich všetci mali/ majú. Niekomu môže celé precitnutie trvať nikoľko rokov, inému niekoľko mesiacov. Premenenie: Proces, behom ktorého sa zo smrtelníka stane Vampír/Upír.
Rádoby-vampír/upír: Hanlivý pojem označujúci tých, ktorý by sa radi stali Vampírmi preto, že majú nerealistické predstavy o tom, čo to byť Vampírom/ Upírom vlastne znamená. Sú zlákaní falošnými, predimenzovanými predstavami Vampírov a jejich schopností, tak, ako ich vidia v rôznych fikciách. Obvykle sa nedívajú na praktickú stránku, akou sú nezbytné zmeny v životnom štýle či nutnost sháňaním darcov.
RPGer: 1) Jedinec hrajúci RPG hry. 2) Často používaný výraz pre tých ň, ktorí hrajú Vampire: The Masquerade či iné "vampírie" RPGčka, alebo pre tých, ktorí sú týmito hrami tak ovplyvnení, že nedokážu rozlíšiť hranice reality, pretože si začnú myslieť, že sú Vampíri.
Sanguinarian: Niekto ň, kto má fzňyzickú potrebu po krvi, neerotického pôvodu. Toto slovo vzniklo z latinského výrazu Sanguinarius (smädný po krvi). Títo Vampíri buď nie sú schopní kŕmiť sa ako psychickí Vampíri / Upíri, alebo nemajú schopnosti Psych. Kŕmenia dostatočne vyvnuté. S časom a praxou, Sanguinariani sa tiež dokážu naučiť kŕmiť ako psych. Vampíri / Upíri, ale takýto spôsob kŕmenia obvykle ich hlad neuspokojí v takej miere, ako krv a používajú ho v iba ako záchrannú brzdu, ak nie je po ruke žiadny Darca.
Satanizmus: Uctievanie Satana, démonov. Spojený z legendami o rituáloch nazývaných Čierna Omša.
Satanizmus nového veku (Moderný Satanizmus): Za zakladatela je považovaný A,S. LaVey.(moja:)poznamka-bol to chudak:D) Oddávanie sa všetkým formám uspokojenia a pomsty. Nepriatelia sú nenáviedení a ničení. Sex je vysoko povznesený. Celkovo vzaté, všetky potešenia bez pocitu viny.
Sigma: Identifikačný symbol Domu/ Klanu/ Útočišta. Pre členov má často nejaký symbolický či rituálny význam.
Smäd: Viz. Článok Smäd.
Smrtelník: Termín používaný pre označenie ľudí. Tento termín je dneš trochu zavádzajúci, pretože môže zvádzať k myšlienke, že Vampíri/ Upíri sú nesmrtelní (hlavne po fyzickej stránke), čo nie je pravda. Je síce pravdepodobné, že naši predkovia mohl byť nesmrtelní, - myslím tým prirodzenú smrť - ale nikto to zatial nedokázal.
Starší: V pôvodnom význame Vampír/ Upír vysokého veku, obvykle 100 a viac rokov. Týchto Vampírov/ Upírov je v dnešnej dobe veľmi málo. V prenesenom význame ide tiež použiť ako titulovanie niekoho, ku komu chováte velký rešpekt, celkovo vzaté veľmi znalého a skúseného Vampíra/ Upíra.
Sukuba: Ženská verzia Inkuba. Viz: Inkubus.
Štít: Energetická baríéra, ktorú jedinec rozmiestni okolo seba, alebo iného jedinca/ miesta/ veci, ktorá zabraňuje prieniku ostatných energií.
Tendril: Predlžovanie vlastnej aury za účelom dosiahnutia aury cieľovej osoby. Niektorí používajú tendrily pre skúmanie či kŕmenie sa z cielových osôb.
Temný Aniel: (Tiež "padlý aniel"). Ide o jeden z mnohých pojmov, používaných pre označenie Vampírov/ Upírov.
Temný Dar: Pojem používaný pre označenie niečieho Premenenia.
Utajenie: Nezbytná časť života každého Vampíraú Upíra. Ide o činnosť, kedy Vampír/ Upír ukrýva svoju pravú podstatu a svojmu okoliu sa javí ako normálny človek. Urobenie vážneho "prešlapu" sa spravidla rovná smrti.
Útočište: Vampírov/ Upírov domov či bezpečné miesto. Tiež používané k referovaniu o mieste, kde sa Vampíri/ Upíri schádzajú, nech je to už verejné (ako nočný klub) či privátne miesto, vyhradené iba pre vybraných Vampírov/ Upírov.
Vampíri bozk: Označenie pre proces, kedy Vampíri odoberajú krv od svojich darcov.
Zemnenie: Vytvorenie spojenia so zemou, za účelom zabránenia presýtenia sa energiou či odberom zemskej energie. Technika a efektivita záleží na tom, ako veľmi je daný jedinec trénovaný. Ide to vzdialene prirovnať ku klasickému elektrickému uzemneniu.


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Legenda o upiroch

(Cyntia, 3. 12. 2015 0:37)

Krasne bitosti maj krasne oci. :) :* :*

 

 


Archív

Kalendár
<< január / 2019 >>


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 136814
Mesiac: 5157
Deň: 78